Nero Tarım Nero Tarım Nero Tarım Gplus
Otomatik Filtre – HBE Model

Anasayfa Ürünler Otomatik Filtre – HBE ModelAçıklama Benzer Ürünler

GENEL ÖZELLİKLER

Gövde Malzemesi : ST-37(S235JR) / AISI316L

Elek İçtakım Malzemesi :  AISI304L

Maksimum Çalışma Basıncı : 12 bar

Minimum Çalışma Basıncı : 2,5 bar

Maksimum Çalışma Sıcaklığı : 60 ⁰C

Ters Yıkama Süresi : Zaman ayarlı

Kontrol Sistemi : Elektronik

Filtreleme Süzme Hassasiyeti : 20-500 µ (mikron)

Kaplama Boya Malzemesi : Elektrostatik toz polyester boya

Debi Aralığı : 120-380 m³/h

Aytok Hydrofilt HBE/CHBE filtreler; elektronik kontrollü tam otomatik ters yıkama yapabilen filtrelerdir. Bu otomatik ters yıkama işleminin yapılması için ayrıca bir enerjiye gerek olmayıp suyun pompalanması yetmektedir. Ancak kirliliğin algılanabilmesi ve geri yıkamanın başlatılması için panonun uygun bir elektrik tesisatı ile beslenmesi gerekir. Suyun pompadan aldığı enerjinin oluşturduğu basınç yardımıyla tam otomatik ters yıkama yapılarak filtreleme elemanının temizlenmesi yani filtrenin kendi kendine temizlenmesi sağlanır. Bu ters yıkama mekanizması çalışırken filtreleme işlemine devam edilmektedir. Bu işlemde oluşan kirli su ters yıkama esnasında otomatik olarak tahliye edilir.

Bu yönleri düşünüldüğünde HBE serisi ve bunun paslanmaz gövde sürümü olan CHBE serisi tam otomatik filtreler, elle ters yıkamalı ve yarı otomatik ters yıkamalı sistemlere göre daha çevik ve verimli bir hal kazanmıştır. Ayrıca kullanıcının zaman ve su kaybını minimuma indirmektedir.

Resimde verilen elektronik kontrollü tam otomatik filtrenin paslanmaz gövde sürümüne bir örnektir.

 

ÇALIŞMA PRENSİBİ

Filtreye giren su (1) kaba elekten geçtikten sonra (3) çok katlı filtrenin bulunduğu bölgeye geçer. İnce filtreden çıkışa doğru (2) akışını sürdüren su, filtrenin iç yüzeyinde kirlilik tabakası oluşturur ve bu kirlilik filtrenin giriş ve çıkışında basınç farkı oluşturur. Bu basınç farkı önceden belirlenmiş bir seviyeye geldiği an ters yıkama başlar. Belirlenmiş basınç farkı değerine ulaşıldığında geri yıkama kontrol ünitesi, deşarj vanasını (9) açar. Deşarj borusunda atmosfer basıncı güçlü bir geri yıkama oluşturur. Bu akış nozullarda vakum etkisi yaparak (6) filtre iç yüzündeki kirliliği emdikten sonra temizleme kolektörü (7), hidrolik türbin (8) ve drenaj borusundan geçerek temizleme kolektörünü döndürür.

Türbin bölmesinde (5) ve piston (10) drenajında oluşan basınç düşüşü temizleme kollektörüne doğrusal bir hareket sağlar.
Bu dönüş ve doğrusal hareket filtre iç yüzeyindeki kirlilik tabakasının nozüller tarafından emilmesini sağlar. İşlem sonlandığında, temizleme kollektörü otomatik olarak ikinci bir geri yıkama işlemi yaparak eski konumuna geri döner ve yıkama süreci tamamlanmış olur. Geri yıkama süresince filtreleme işlemi devam eder.
Sistemin verimli çalışabilmesi için geri yıkama esnasında giriş basıncının 2,5 bardan (38psi) az olmaması gerekir.