Nero Tarım Nero Tarım Nero Tarım Gplus
Ezm Tarım Semineri – Adilcevaz / BİTLİS

Anasayfa Haber Ezm Tarım Semineri – Adilcevaz / BİTLİS

 Nero Tarım ve İzagro, Ezm Tarım tarafından, Adilcevaz’a davet edilerek çiftçilere Bitki Besleme semineri verildi.

Adilcevaz’da faaliyet gösteren EZM Tarım firması tarafından, Adilcevazlı çiftçilere Van YYÜ Ziraat fakültesi Dekan yardımcısı Prof. Dr. Suat Şensoy başkanlığında, İzagro yönetim kurulu başkan yardımcısı Cenk Hakan Şakar, Nero Tarım Teknik Müdürü Ziraat Mühendisi Hasan Çetiner ve Nero Tarım Genel Müdürü Bülent Çetiner tarafından Bitki Besleme semineri verildi.

Seminerde Ezm Tarım‘dan Ziraat Yüksek Mühendisi Fuat Eser’in bölgedeki sorunları dile getirdiği seminerde, soru ve görüşleriyle Özgür Bozkır ile çok sayıda çiftçimiz katkıda bulundular.

İzagro yönetim kurulu başkan yardımcısı Cenk  Hakan Şakar; bitki beslemenin temel prensipleri hakkında bilgi verip, ürün gruplarının tanıtımını yaparak, ürünlerinin birçok dünya ülkesinde etkin bir şekilde kullanıldığını belirtti.

Nero Tarım yöneticileri Bülent ve Hasan Çetiner; tarımda kullandıkları Biyolojik ürünlerin fark yarattığını toprak yapısının kimyasallarla bozulduğunu oysa Biyolojik ürünlerin hem toprak yapısını düzelttiğini hem de üründe kayde değer artış sağladığını belirterek yaptıkları uygulamaları görsellerle çiftçilere sundular.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Suat Şensoy; kimyasalların toprak yapısını bozmakla birlikte insan sağlığı açısından olumsuzluklara neden olduğu, dünyada gelişmiş ülkeler hızla biyolojik ürünlere geçtiği ülkemizde de toprakların bilinçsiz gübreleme sonucu yapısının bozulduğu Ph’nın yükseldiği ve tuzluluğun arttığı dolayısıyla biyolojik ürünler kullanılarak buna engel olması gerektiğini belirterek, kendilerinin de bu konuda bilimsel çalışmalar yaptığını belirtti.

Ezm Tarım Ziraat Yüksek Mühendisi Fuat Eser ise; 2006 yılından itibaren Prof. Dr. Suat Şensoy’un danışmanlığında Adilcevaz’da bilimsel çalışmalar yaptığını bu süre zarfında yüzlerce toprak örneği aldığını dile getirdi. Eser, topraklarımızın yapısında yanlış gübreleme sonucu bozulmalar olduğunu, yetkisiz kişilerin bilinçsizce içeriğinin ne olduğu belli olmayan gübreler satarak çiftçilerimizin emeğini çaldığını ve bununla sonuna kadar mücadele edeceklerini dile getirdi. Ziraat Yüksek Mühendisi Fuat Eser çiftçilerimizin mühendisi olmayan yetkisiz kişilerden kesinlikle bu tür ürünleri almamaları gerektiğini de belirtti.